Zdecydowaliśmy poświęcić kolejny „e-Politikon” zagadnieniu bezpieczeństwa państwa. Wydaje się nam bowiem, iż tematyka ta jest obecnie niedoceniana i ograniczona głównie do kwestii bezpieczeństwa energetycznego, a jednocześnie wymagająca i stanowiąca ważny obszar współczesnej politologii.
Numer otwieramy artykułem prof. Andrzeja Misiuka, w którym autor przedstawił ewolucję poglądów w teorii i praktyce na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa. Ta problematyka była początkowo ściśle związana z istotą instytucji państwowej i realizowana poprzez jej narzędzie, jakim jest administracja państwowa. Wraz ze zmianami ustrojowymi i ideologicznymi zmieniały się poglądy na charakter i znaczenie bezpieczeństwa.
W drugim artykule prof. Jacek Czaputowicz omawia ewolucję polityki bezpieczeństwa Polski: zaangażowanie w operacje stabilizacyjne u boku Stanów Zjednoczonych, bezpieczeństwo europejskie oraz rozwijanie samodzielnych zdolności obronnych.
Z kolei Arkadiusz Sekściński analizuje pojęcie bezpieczeństwa wewnętrznego. Autor odwołuje się do potocznego i naukowego rozumienia bezpieczeństwa, przedstawia różne ujęcia i koncepcje teoretyczne, które od połowy lat 50-tych XX wieku towarzyszyły redefinicji bezpieczeństwa w naukach politycznych.
Na tej kanwie warto także uważnie przyjrzeć się tekstowi dr. Michała Brzezińskiego, który analizuje pojęcie sytuacji kryzysowej w rozumieniu ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym.
Autorzy postanowili przyjrzeć się także szczegółowo wybranym aspektom bezpieczeństwa. I tak dr Miron Lakomy analizuje najpoważniejsze zagrożenia dla bezpieczeństwa teleinformatycznego państw z perspektywy nauk społecznych, Bartosz Skłodowski bada relacje pomiędzy bezpieczeństwem a prawami podstawowymi w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości Unii Europejskiej, Izabela Szeląg omawia problematykę ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego jako zadanie własne samorządu lokalnego, Antoni Morawski wskazuje na specyficzną rolę organizacji pozarządowych w procesie zarządzania kryzysowego, a dr Krzysztof M. Księżopolski podnosi kwestię finansowego wymiaru bezpieczeństwa ekonomicznego Polski w dobie kryzysu strefy euroatlantyckiej.
Część tematyczną zamyka anglojęzyczny artykuł Jerzego Kacały zatytułowany Unia Europejska jako kolektywny system bezpieczeństwa regionalnego w czasie kryzysu ekonomicznego. Wpływ oszczędności na wydatki zbrojeniowe Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch. Artykuł poświęcony został analizie tendencji występujących w ramach budżetów obronnych tych państw Unii Europejskiej, zagrożeniom, jakie niesie ze sobą potencjalny wpływ kryzysu ekonomicznego na polityki zbrojeniowe wewnątrz UE, oraz potencjalnym szansom, jakie mogą powstać w rezultacie kryzysu.
Tradycyjnie zapraszamy także do zapoznania się z artykułami z działu Varia, które tym razem wpisują się w tematykę nieodległą od przedstawionych wyżej tekstów.
W pierwszym z nich prof. Stanisław Bieleń omawia cechy i zasady prawne negocjacji dyplomatycznych, dr Rafał Bieniada omawia teoretyczne aspekty regionalizmu i regionalizacji, dr Rafał Maciąg podejmuje tematykę powstania i zmierzchu społeczności w Internecie, zaś Tomasz Król opisuje ruch niemieckich autonomistów jako polityczny fenomen w ramach spektrum lewicowo-ekstremistycznego.
Życzymy ciekawej lektury i zachęcamy do zgłaszania swoich tekstów do publikacji w „e-Politikonie”. Na stronie Ośrodka znajdą Państwo informacje o temacie wiodącym najbliższego numeru.
Wyświetl dokument na pełnym ekranie w formacie .pdf
Artykuły:
Andrzej Misiuk
Rzecz o bezpieczeństwie – geneza, istota, rozwój (s.9–23)
Jacek Czaputowicz
Polityka bezpieczeństwa Polski – między samodzielnością a europeizacją (s.24–41)
Arkadiusz Sekściński
Bezpieczeństwo wewnętrzne w ujęciu teoretycznym. Geneza i współczesne rozumienie w naukach politycznych (s.42–79)
Michał Brzeziński
Sytuacja kryzysowa w rozumieniu ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym – analiza pojęcia (s.80–99)
Miron Lakomy
Zagrożenia dla bezpieczeństwa teleinformatycznego państw – przyczynek do typologii (s.100–141)
Izabela Szeląg
Ochrona porządku i bezpieczeństwa publicznego jako zadanie samorządu lokalnego (s.162–186)
Antoni Morawski
Rola organizacji pozarządowych w procesie zarządzania kryzysowego (s.187–207)
Krzysztof M. Księżopolski
Finansowy wymiar bezpieczeństwa ekonomicznego Polski w dobie kryzysu strefy euroatlantyckiej (s.208–230)
VARIA
Stanisław Bieleń
Cechy i zasady prawne negocjacji dyplomatycznych (s.249–280)
Rafał Bieniada
Regionalizm i regionalizacja w definicji. Wybrane problemy teoretyczne (s.281–299)
Rafał Maciąg
Zmierzch społeczności w Internecie jako skutek zwiększającej się kontroli indywidualnych użytkowników (s.300–318)
Tomasz Król
Niemieccy autonomiści jako ekstremistyczny fenomen (s.319–341)