Superwtorek (Super Tuesday) jest wyjątkowym momentem w amerykańskiej kampanii nominacyjnej – prawybory odbywają się równocześnie w kilkunastu stanach. W bieżącym roku przypadł on na 6 marca, prawybory odbyły się w następujących stanach: Alaska, Dakota Północna, Georgia, Idaho, Massachusetts, Ohio, Oklahoma, Tennessee, Vermont oraz Wirginia.
Czterech kandydatów – Mitt Romney, Rick Santorum, Ron Paul oraz Newt Gingrich – walczyło w sumie o 437 głosów elektorskich (stanowi to niecałe 40% wszystkich potrzebnych do wygrania – 1144)[1]. Oto jak rozłożyły się głosy w poszczególnych stanach (kolorem zielonym oznaczono zwycięzców)[2].
Szczególną uwagę warto zwrócić na wyniki prawyborów w Ohio. Jest to stan symboliczny – nigdy dotąd republikański kandydat na Prezydenta USA nie przegrał w tym stanie[3]. Ponadto, jest to tzw. swing state, czyli stan, w którym dominują niezdecydowani wyborcy, a co za tym idzie trudno przewidzieć wynik wyborów[4]. Wygrana więc ukazuje, kto może być najsilniejszym kontrkandydatem dla Baracka Obamy[5]. Należy jednak podkreślić fakt, że Romney wygrał tylko jednym procentem z Santorum – 38% do 37%[6] – co świadczy o tym, że Santorum cieszy się nadal dość silnym poparciem Republikanów i umacnia się na pozycji głównego przeciwnika Romney’a w walce o nominację.
Na wygraną Romney’a w Massachusetts miał niewątpliwie wpływ fakt, że był on gubernatorem tego stanu w latach 2003-2007[7]. Zwycięstwo w Idaho może być natomiast związane z tym, że 1/3 mieszkańców tego stanu to Mormoni (Mitt Romney jest tego samego wyznania). Jednakże zwycięstwo Romney’a w „tylko” sześciu stanach nie daje mu jeszcze wystarczającej przewagi, aby być pewnym uzyskania partyjnej nominacji.
Do przewidzenia była na natomiast wygrana Gingricha w Georgii, typowym konserwatywnym stanie Południa. Jest to jego rodzinny stan, który reprezentował on także w Kongresie. Trzeba jednak podkreślić, że zwycięstwo w tylko jednym stanie może skłonić Gingricha do rezygnacji z dalszej walki o nominację.
Poniższy wykres przedstawia wyniki, jakie uzyskali wszyscy czterej kandydaci na Prezydenta USA, po zsumowaniu głosów zdobytych w czasie Superwtorku[8].
Najpoważniejszym kandydatem do nominacji jest, jak widzimy, Mitt Romney. Jego przewaga nad pozostałymi kandydatami jest dostatecznie duża, że może się on skupić na tworzeniu pozytywnego wizerunku kandydata, który jest w stanie zjednoczyć republikański elektorat i w konsekwencji wygrać w listopadzie z Barackiem Obamą. Tymczasem Rick Santorum umocnił z kolei swoją pozycję najpoważniejszego kontrkandydata dla Mitta Romney’a. Mimo, że wygrał w trzech stanach i jego szanse na nominację są nadal realne, szeroko kwestionuje się natomiast jego możliwość zwycięstwa z urzędującym prezydentem w krajowych wyborach z powodu jego skrajnie konserwatywnych poglądów.
Newt Gingrich oraz Ron Paul nie odnieśli sukcesu w czasie Superwtorku i w konsekwencji mają coraz mniejsze szanse na otrzymanie nominacji. Może to doprowadzić do sytuacji, w której obaj kandydaci wkrótce zdecydują się wycofać z udziału w prawyborach.
Opracowanie:
mgr Karolina Matusiak – junior-ekspert OAP UW, doktorantka WDiNP UW
prof. Zbigniew Kiełmiński (opieka naukowa)
[1] Za: GOP Delegate Calculator CNN, <http://edition.cnn.com/election/2012/calculator>, 29.02.2012.
[2] Wyniki prawyborów podane na oficjalnej stronie internetowej CNN (godzina 11.00), <http://www.cnn.com/election/2012/primaries/scorecard/statebystate/r>, 07.01.2012.
[3] Za: Superwtorek w USA. Ohio papierkiem lakmusowym, <http://www.tvn24.pl/0,1737167,0,1,superwtorek-w-usa-ohio-papierkiem-lakmusowym,wiadomosc.html>, 06.03.2012.
[4] Za: A. Blake, As Super Tuesday looms, Republican primary heads into potentially decisive phase,
<http://www.washingtonpost.com/politics/as-super-tuesday-looms-republican-primary-heads-into-potentially-decisive-phase/2012/02/17/gIQALzmQRR_story.html>, 29.02.2012.
[5] Za: C. Cilliza, A. Blake, Setting the Super Tuesday stakes, <http://www.washingtonpost.com/blogs/the-fix/post/setting-the-super-tuesday-stakes/2012/02/29/gIQAfGtRiR_blog.html>, 01.03.2012.
[6] Za: Election center CCN, <http://www.cnn.com/election/2012/primaries/state/oh>, 07.03.2012.
[7] Za: Election center CCN, <http://www.cnn.com/2011/POLITICS/06/02/mitt.romney.profile/>, 07.03.2012.
[8] Za: Election center CCN, <http://www.cnn.com/ELECTION/2012/primaries.html>, 07.03.2012.