26 maja 2015 r. Ośrodek Analiz Politologicznych wraz z Instytutem Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowały seminarium z cyklu „Komentarze Politologiczne”, w którym wzięli udział wzięli dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Małgorzata Kaczorowska z Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie zostało poświęcone tematowi jednomandatowych okręgów wyborczych. Seminarium poprowadziła dr Anna Materska-Sosnowska.
Spotkanie otworzył dr Olgierd Annusewicz, zastępca dyrektora Ośrodka Analiz Politologicznych UW, który powitał wszystkich uczestników. Istotnymi przyczynkami dla organizacji seminarium były wysoki wynik Pawła Kukiza w I turze wyborów prezydenckich (ponad 20% głosów), który za główny postulat swojego środowiska politycznego przyjął wprowadzenie JOW-ów, a także wniosek prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie przeprowadzenia referendum w sprawie powyższych. Dr Annusewicz powołał się na statystyki z badania przeprowadzonego dla „Pulsu Biznesu”, które wskazywały iż 54% badanych nie potrafi odpowiedzieć na pytanie czym są JOW-y. Zastępca dyrektora OAP UW zarysował następnie trzy zagadnienia, które mieli poruszyć w trakcie spotkania zaproszeni goście: jaki byłby wpływ JOW-ów na system partyjny, jak JOWY oddawałyby preferencje wyborcze Polaków oraz jak wyglądałaby wówczas demokracja wewnątrzpartyjna. Po zarysowaniu koncepcji seminarium głos został przekazany właściwemu moderatorce seminarium – dr Annie Materskiej-Sosnowskiej, która krótko opisała specyfikę ordynacji większościowych.

dr Anna Materska-Sosnowska, moderatorka seminarium, ekspertka Ośrodka Analiz Politologicznych UW, Instytut Nauk Politycznych UW
Jako pierwsza spośród prelegentów do wystąpienia została zaproszona dr Małgorzata Kaczorowska z Uniwersytetu Warszawskiego, która miała przedstawić problematykę JOW-ów na przykładzie Wielkiej Brytanii. Pierwszym wątkiem podjętym przez naszą ekspertkę, były wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych w Zjednoczonym Królestwie, w których Partia Konserwatywna zdobyła ponad połowę miejsc w parlamencie, uzyskując 36% głosów w wyborach. Dr Kaczorowska stwierdziła, że taka deformacja wyborcza jest charakterystyczna dla systemów opartych na jednomandatowych okręgach wyborczych z większością zwykłą. Następnie prelegentka zaprezentowała wyniki pozostałych partii, koncentrując się zwłaszcza na tych, które ze względu na ordynację wyborczą z jednej strony najwięcej zyskały – Szkocka Partia Narodowa, z drugiej zaś straciły – jak Liberalni Demokraci oraz Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKiP). Doktor Kaczorowska zwróciła uwagę przede wszystkim na ostatni przypadek, ponieważ UKiP choć zdobyła ponad 3 miliony głosów (około 12%), to uzyskała tylko jednego przedstawiciela w Izbie Gmin (tj. mniej niż 1% mandatów). W dalszej części swojego wystąpienia dr Kaczorowska przypomniała wyniki szeregu poprzednich wyborów co pokazało, iż rezultat głosowania z 2015 wcale nie był jednostkowym przypadkiem.

dr Małgorzata Kaczorowska, ekspertka Ośrodka Analiz Politologicznych UW, Instytut Nauk Politycznych UW
W przekonaniu prelegentki zaprezentowane dane wskazują, że JOW-y zdecydowanie sprzyjają utrwalaniu dwupartyjnego ładu. Taki system sprawia ponadto, że wielu wyborców jest pozbawionych swoich przedstawicieli w parlamencie. Za efekt pewnej pokoleniowej zmiany w społeczeństwie brytyjskim dr Kaczorowska uznała obecność trzeciej, słabszej partii w Izbie Gmin. Do tej pory byli to Liberalni Demokraci, obecnie ich rolę przejęła raczej Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa. Zdaniem ekspertki, może to świadczyć o tym, iż system jednomandatowych okręgów wyborczych nie jest na tyle sztywny, aby uniemożliwić słabszym partiom walkę o głosy i mandaty. Dr Kaczorowska poruszyła również zagadnienie wielkości okręgów wyborczych. W poprawnie funkcjonującym systemie JOW liczba ludności w każdym z okręgów powinna być porównywalna, co w przypadku Wielkiej Brytanii nie zawsze ma miejsce.
W drugiej części seminarium głos zabrał dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prelegent już na początku swojego wystąpienia przestrzegał przed zmianami, które mogłoby w polskiej rzeczywistości nieść wprowadzenie JOW-ów. Jeśli bowiem przyjrzeć się charakterystyce polskiego podziału politycznego – na Polskę wschodnią i zachodnią, to wprowadzenie rozwiązania angielskiego prawdopodobnie miałoby rezultaty odwrotne do zamierzonych. Zamiast pozytywnego w skutkach przeobrażenia polskiego sytemu partyjnego uzyskalibyśmy, zdaniem prelegenta, umocnienie systemu dwupartyjnego PiS i PO. W przekonaniu dr. Flisa w Polsce istnieje zbyt mało tzw. „target seats”- okręgów w których nie ma dominacji jednej partii a o głosy wyborców trzeba konsekwentnie zabiegać aż do dnia wyborów. W rezultacie bowiem prawdziwa kampania wyborcza prowadzona byłaby tylko w nich – pozostałe zostałyby uznane za teren głównego rywala politycznego. Ponadto w dalszej części wystąpienia prelegent zauważył, że w społeczeństwach podzielonych geograficznie w kontekście podejmowania decyzji politycznych, takich jak Stany Zjednoczone bądź Nowa Zelandia, system JOW całkowicie zamroził scenę polityczną i nie ma powodów przypuszczać, aby w Polsce było inaczej.

prezentacja dr. Jarosława Flisa w trakcie seminarium: symulacja wyników nadchodzących wyborów parlamentarnych na podstawie wyników wyborów prezydenckich 2015 r. (przy zmianie ordynacji wyborczej na większościową)
Następnie dr Flis zaprezentował symulację ilustrującą wyniki wyborów prezydenckich i samorządowych, gdyby odbyły się one z wykorzystaniem systemu większościowego. Dr Flis zwrócił w tym miejscu uwagę na inny aspekt geograficznego rozłożenia preferencji wyborczych Polaków – wprowadzenie JOW-ów byłoby bowiem wyraźnie bardziej korzystne dla Platformy Obywatelskiej, która w ostatnich wyborach wygrywała na zdecydowanie większych obszarach kraju niż Prawo i Sprawiedliwość. Specyfika poparcia dla PiS polega bowiem na osiąganiu dużo większej przewagi nad PO we wschodniej i południowej części kraju aniżeli ta, jaką osiąga partia Ewy Kopacz osiąga nad PiS na zachodzie i północy Polski (a to bardziej rozległe terytorium).
Jednym z najpoważniejszych problemów związanych z wprowadzaniem JOW-ów, na które zwracał uwagę ekspert , byłby uczciwy podział okręgów wyborczych.

prezentacja dr. Jarosława Flisa w trakcie seminarium: symulacja wyników nadchodzących wyborów parlamentarnych przy przyjęciu ordynacji większościowej na postawie wyników wyborów do sejmików wojewódzkich w 2010 i 2014 r.
W przekonaniu dr. Flisa zaadaptowanie obecnych powiatów do pełnienia roli jednomandatowych okręgów wyborczych mogłoby bowiem prowadzić do istotnych nadużyć.
Kolejna część wystąpienia prelegenta dotyczyła szans na wprowadzenie ustawy o jednomandatowych okręgach wyborczych w życie – która wszakże byłaby niezgodna z przepisami Konstytucji. Ekspert powątpiewał również w możliwości przeforsowania projektu, który godziłby w interesy polityczne bardzo dużej liczby posłów, co istotne – różnych ugrupowań.
W podsumowaniu swojego wystąpienia dr Flis jeszcze raz przywołał trzy główne problemy dotyczące wprowadzenia JOW-ów w Polsce. W jego przekonaniu skutkowałoby to dwubiegunowym podziałem politycznym, znaczącymi manipulacjami podczas wyznaczania granic okręgów wyborczych oraz marginalizacji bądź całkowitej eliminacji innych ugrupowań.
Po wystąpieniach dr Kaczorowskiej i dr. Flisa moderatorka seminarium zaprosiła zgromadzoną, niezwykle żywiołowo reagującą publiczność do zadawania pytań. Uczestnicy spotkania zastanawiali się m.in. nad postrzeganiem JOW w krajach, w których go wprowadzono.

dr Anna Materska-Sosnowska, ekspertka Ośrodka Analiz Politologicznych UW, Instytut Nauk Politycznych UW
Padły pytania o warunki przeniesienia tej ordynacji na grunt polski czy możliwości wpływu na polski system partyjny niezrzeszonych polityków, którzy mogliby zostać wybrani w jednomandatowych okręgach wyborczych.
Po odpowiedzi na pytania ze strony prelegentów dr Anna Materska-Sosnowska podziękowała wszystkim uczestnikom za obecność i zaprosiła do udziału w kolejnych spotkaniach z cyklu „Komentarze Politologiczne”.