Panorama wyborcza Ameryki Łacińskiej w 2019 roku. Nowe wyzwania, stare problemy? (08.2019)

Przedstawiamy Państwu najnowszą publikację Ośrodka Analiz Politologicznych UW, pt. Panorama wyborcza Ameryki Łacińskiej w 2019 roku. Nowe wyzwania, stare problemy?, pod redakcją Joanny Gocłowskiej-Bolek.

Lata 2018-2019 mają szczególne znaczenie dla architektury politycznej Ameryki Łacińskiej. W 2018 roku odbyły się wybory prezydenckie w Brazylii, Kolumbii, Kostaryce, Meksyku, Paragwaju i Wenezueli; ponadto również na Kubie dokonano zmiany władzy. Natomiast rok 2019 to rok wyborczy w trzech krajach Ameryki Środkowej (Salwador, Panama i Gwatemala) i kolejnych trzech Ameryki Południowej (Boliwia, Argentyna i Urugwaj).

Celem podjętych w niniejszej publikacji rozważań jest wyodrębnienie i analiza głównych tendencji, które uwidoczniły się w ramach procesów wyborczych, mających miejsce w państwach Ameryki Łacińskiej podczas ostatniego cyklu wyborczego 2018-2019. W jej przygotowaniu wzięło udział liczne grono badaczy i ekspertów, z Polski i zagranicy, którzy zgodzili się spojrzeć na poszczególne zjawiska i problemy z perspektywy regionalnej i krajowej, aby wspólnie przedstawić jak najpełniejszy obraz dzisiejszej Ameryki Łacińskiej.

Publikacja składa się z dwóch części. W części pierwszej zamieszczono opracowania przekrojowe, analizy zjawisk i tendencji obecnych (lub zanikających) w regionie Ameryki Łacińskiej, uwypuklono najważniejsze koncepcje polityczne, podjęto próbę oceny tych zjawisk i prognozowania ich wpływu na dalszy rozwój regionu. Z kolei druga część to studium przypadków, obejmujące możliwie szeroki katalog krajów Ameryki Łacińskiej, w tym również kraje Ameryki Środkowej, które rzadko cieszą się zainteresowaniem polskich obserwatorów. Przyjrzano się łącznie dwudziestu krajom, zwracając uwagę na główne tematy, które pojawiają się w kampaniach wyborczych i na priorytety, jakie w walce politycznej wyznaczają i potem próbują realizować (często nieskutecznie) poszczególne rządy.

Autorzy: Óscar Barboza Lizano, Ewelina Biczyńska, Daniel Blinder, Héctor Calleros, Katarzyna Dembicz, Karol Derwich, Marcin Fatalski, Joanna Gocłowska-Bolek, Krzysztof Jacek Hinz, Joanna Kędzierska, Karol Kurowski, Janina Petelczyc, Radosław Powęska, Tomasz Rudowski, Jarosław Spyra, Tomasz Surdel, Dagmara Szczepańska, Magdalena Szkwarek.

Zapraszamy do lektury.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publikacje i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.