„Nawigatory wyborcze: geneza – metody – zastosowanie” – zaproszenie do nadsyłania artykułów do 25. numeru „e-Politikonu” (do 21.01.2018)

Redakcja Kwartalnika Naukowego OAP UW „e-Politikon” serdecznie zaprasza do nadsyłania artykułów naukowych do pierwszego wydania tematycznego w 2018 r., które będzie nosiło tytuł Nawigatory wyborcze: geneza metody zastosowanie.

W 15. i 20. numerze czasopisma znalazły się artykuły naukowe poświęcone temu zagadnieniu – tym razem jednak chcielibyśmy poświęcić mu całe wydanie.

Nawigatory wyborcze, zwane także kompasami czy też barometrami wyborczymi, stały się nieodłącznym elementem krajobrazu wyborczego w wielu państwach świata.
W krajach takich jak Holandia, Finlandia czy Szwajcaria, pomiędzy 30 a 40 proc. elektoratu korzysta z tego typu narzędzi przed wyborami. Także w Polsce od ponad dekady nawigatory wyborcze pojawiają się z coraz większą częstotliwością i zyskują coraz więcej użytkowników, choć nadal nie są to wartości porównywalne do ww. krajów. W wielu przypadkach nawigatory tworzą lub też współtworzą naukowcy, dla których są to ciekawe narzędzia, dzięki którym można zebrać niezwykle wartościowe dane, uzyskać kolejne źródło naukowe przydatne w badaniach programów partii politycznych, czy też rozważać szereg kwestii dotyczących metodologii i etyki prowadzenia badań naukowych.

Serdecznie zapraszamy do składania artykułów, których punktem wyjścia będzie narzędzie politologiczne, czyli nawigator wyborczy, jego geneza, sposób tworzenia, działanie w praktyce i wreszcie wykorzystywanie zdobytych w ten sposób danych badawczych. Artykuły mogą stanowić studia przypadku lub też analizy porównawcze, i obejmować kontekst polski jak i związany z innymi państwami.

W szczególności autorzy powinni poszukiwać odpowiedzi na następujące pytania badawcze:

  • Jaka jest geneza, metodologia tworzenia i sposób działania nawigatorów?
  • Jakie problemy natury metodologicznej, etycznej, technicznej i organizacyjnej są związane z tworzeniem nawigatorów i w jaki sposób są one rozwiązywane?
  • Czego możemy się dowiedzieć na podstawie działania nawigatorów zarówno z teoretycznego, metodologicznego jak i empirycznego punktu widzenia?

Redakcja naukowa numeru: dr hab. Wojciech Gagatek, dr Olgierd Annusewicz

Ostateczny termin nadsyłania tekstów na adres epolitikon@oap.uw.edu.pl upływa 21 stycznia 2017 r.

Wskazówki edytorskie dla Autorów znajdą Państwo tutaj.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.