W tegorocznym 21. Forum Europejskim w Lipsku (21. EUROPAFORUM LEIPZIG), zorganizowanym przez Instytut Polski w Lipsku, uczestniczyła ekspert Ośrodka Analiz Politologicznych UW oraz adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych UW, dr Renata Mieńkowska-Norkiene. Tegoroczne Forum nosiło tytuł „Rozszerzenie Unii Europejskiej na Wschód. Czy nowa Europa jest kompletna?” (Osterweiterung. Ist das neue Europa jetzt komplett?). W dyskusji wzięli udział znakomici przedstawiciele środowisk intelektualistów, publicystów, polityków z Polski, Niemiec, Ukrainy, Francji i Rosji, a salę wypełniła po brzegi głównie zainteresowana sprawami unijnymi i kwestią problemów Ukrainy publiczność z Lipska i innych części Niemiec oraz mniej liczni goście z innych krajów.
Forum zostało zorganizowane we właściwym momencie, kiedy sytuacja na Ukrainie wręcz wymusiła refleksję i dyskusję o tym, czy Unia Europejska powinna „zawalczyć” o Ukrainę, czy i jakie sankcje zastosować wobec Rosji, czy strategicznie planować rozszerzenie na wschód Europy. Właśnie te i wiele innych pytań postawiono podczas dyskusji w ramach Forum Europejskiego w Lipsku.
Forum rozpoczął powitaniem i słowem wstępu Dyrektor Instytutu Polskiego, Ambasador Wojciech Więckowski.
W dyskusji, obok dr Renaty Mieńkowskiej-Norkiene, wzięli udział: Henryk Broder – dziennikarz i publicysta z Berlina, Juri Durkot – dziennikarz ze Lwowa na, Ukrainie, dr Pierre Frederic Weber – historyk na Uniwersytecie Szczecińskim, Irina Szerbakowa – rosyjska historyk i filolog, pracująca dla organizacji praw człowieka »Memoriał« w Moskwie. Moderatorem dyskusji był prof. Eckart Stratenschulte – dobrze znany niemieckiej opinii publicznej dyrektor Europejskiej Akademii w Berlinie.
Przed rozpoczęciem dyskusji wysłuchano także krótkiego wystąpienia przesłanego przez polskiego eurodeputowanego Krzysztofa Liska (przebywającego podczas Forum w Kijowie) na temat sytuacji na Ukrainie. Dyskusja odbyła się w sali Lipskiego Forum Historycznego (Zeitgeschichtliches Forum Leipzig) i była bardzo emocjonująca z racji dosyć dużej rozbieżności poglądów rozmówców (w szczególności Henryka Brodera i Iriny Szerbakowej) w kwestii losu Ukrainy, znaczenia konfliktu Ukrainy z Rosją oraz przyszłości Unii Europejskiej z perspektywy jej możliwego rozszerzenia.
Rozmówcy w większości przedstawili własne opinie na temat wydarzeń na Ukrainie a także przywoływali dominujące w ich państwach podejście, odpowiadali także na pytania publiczności, niejednokrotnie dobitnie pokazujące zróżnicowanie podejścia przedstawicieli różnych państw UE do jej rozszerzenia i kwestii przyszłości Ukrainy i relacji z Rosją.
Warto podkreślić, że Forum Europejskie w Lipsku to wydarzenie o bogatej tradycji – w poprzednich latach Polskę reprezentowali w nim m. in. Tadeusz Mazowiecki czy Bronisław Geremek.